Рогов: Зеленски ќе организира напади да го спречи референдумот

Од:

Украинскиот претседател Володимир Зеленски лично си постави задача да организира терористички напади на ослободените територии. Тоа го направи за да го спречи одржувањето на референдумот, изјави Владимир Рогов, член на главниот совет на администрацијата на регионот Запорожје.

dobivaj vesti na viber

„Лица како Зеленски, Алексеј Данилов и други соучесници на бандата наркозависници и нацисти лично поставија задача на ниво на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина да организираат терористички напади токму во деновите на референдумот со цел да се го спречи тоа и да го покаже тоа задушено во крв. Сигурен сум дека нема да успеат во ништо“, изјави Рогов за Радио Русија.

Во Доњецк и Луганска народна република, како и во регионите Керсон и Запорожје, денеска почнаа референдумите за обединување со Русија.

Жителите на регионот ќе можат да гласаат пет дена. Во првите четири дена од референдумот ќе се гласа во населени места и врз основа на пријави за гласање од дома, додека во последниот ден жителите од четири области ќе гласаат по изборни единици.

 

Би можело да ве интересира

Украина почнува да верува дека може да го ослободи Крим: „Ова е клучен момент“

Ана Ололовска

Макрон и Зеленски разговараа за нуклеарната централа Запорожје

Ана Ололовска

ВИДЕО: Објавена снимка од бегството на рускиот конвој од Лиман, целосно е уништен

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во ослободениот Лиман горат руски знамиња, објавена е снимка

Ана Ололовска

Германија, Данска и Норвешка подготвуваат нова испорака на оружје за Украина

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ослободен бранител на Азовстал: Не изгладнуваа, нè мачеа со струја и игли

Ана Ололовска