Рјабков: САД спроведува нелегални активности во областа на биолошко оружје

Од:

Неопходно е да се запрат нелегалните активности на Вашингтон во областа на биолошкото оружје, изјави денеска рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков.

„Потребно е да се воспостави соодветен механизам за верификација и да се зајакнат мерките за градење доверба во рамките на Конвенцијата за забрана на биолошкото и отровното оружје“, рече Рјабков во Државната дума.

Рјабков истакна дека овие активности претставуваат непосредна закана за безбедноста на Русија, бидејќи американските биолаборатории се наоѓаат долж руските граници, пренесе ТАС С.

Би можело да ве интересира

Во Москва се урна хеликоптер што го користи Путин

Ана Ололовска

Русија: Украина нападна болница во Луганск

Ана Ололовска

Медведев го коментираше испраќањето тенкови: „Се зголемува можноста за конфликт со Западот“

Ана Ололовска

Украина: Русите сакаа да не измамат со тенкови на надувување, тие се издишаа

Ана Ололовска

Фон дер Лајен: Украина ја има безусловната поддршка од Унијата

Ана Ололовска

Институт за војна: Русите го цензурираат известувањето за војната

Ана Ололовска