Рекорден број смртни случаи од Ковид-19 во Италија

Од:

Италија денеска пријави 627 нови смртни случаи како последица на инфекција со коронавирусот – најмногу од почетокот на пандемијата и за дури 206 починати повеќе отколку претходниот ден.

Вкупно, во земјата од компликации поврзани со Ковид-19 досега починаа над 112.000 луѓе, со што Италија е на второто место во Европа, зад Велика Британија.

Забележан е и голем скок во бројот на новозаразени во средата (13.708) во споредба со вторникот (7.767). Според податоците на министерството за здравство, 3,7 милиони Италијанци досега се заразиле со вирусот.

Би можело да ве интересира

Ле Мер: Олеснувањето на анти-ковид мерките во Франција е можно на 15 мај

Ана Ололовска

Институтот Пастер се надева дека ќе ги тестира своите антивирусни лекови врз луѓе овој месец

Ана Ололовска

Привремено укинати летовите помеѓу Франција и Бразил

Ана Ололовска

СЗО: Над 4,5 милиони нови случаи на Ковид-19 во светот за една недела

Ана Ололовска

Бразил/Ковид-19: Се повеќе помлади од 40 години на интензивна нега

Ана Ололовска

Грција: Рекорден број починати од Ковид-19 и приклучени на апарати

Жарко Настоски