Реакција на Кремљ за првата пресуда против руски војник за воени злосторства во Украина

Од:

Откако 21-годишниот руски војник Вадим Шишимарин денеска беше осуден на доживотен затвор во Киев за убиства на цивили во Украина, стигна првата реакција од Кремљ.

Портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин, Дмитриј Песков, рече дека Кремљ е „загрижен“ за Шишимарин и дека „ќе бара начини да му помогне“.

„Секако дека сме загрижени за судбината на нашиот граѓанин. Немаме многу можности да ги заштитиме неговите интереси. Но, тоа не значи дека нема да ја разгледаме можноста да му помогнеме преку други канали“, рече Песков, без да објасни на што мисли со „други канали“.

Би можело да ве интересира

Белорусија од Русија ќе добие ракетен систем Искендер-М

Петмина загинати при падот на рускиот воен транспортен авион

А1он

Блинкен: Војната на Русија ќе доведе до глад 40 до 50 милиони луѓе

А1он

ВИДЕО: Се урна руски воен авион, загинаа четири лица

Ана Ололовска

Франција најавува целосно полни капацитети за складирање гас додека Русија ги намалува испораките

А1он

Француско МНР: Москва прогласи француски дипломат за персона нон грата

А1он