voeni zlostorstva

Регион

Станишиќ и Симатовиќ осудени на по 12 години затвор во Хаг, не се виновни за повеќето дела

А1он
Хашкиот суд денеска ги осуди поранешните челници на Службата за државна безбедност на Србија, Јовица Станишиќ и Франко Симатовиќ-Френки, на по 12 години затвор за
Регион

Коњуфца: Српските воени злосторници ќе се казнуваат и во отсуство

А1он
Вршителот на должноста претседател на Косово, спикерот на републичкото Собрание, Глаук Коњуфца денеска најави дека истрагите за српските злосторства во војната од 1998-99 година ќе
Регион

Тирана: Парламентарна комисија ќе ги истражува наводите за воени злосторства на ОВК на албанска територија

А1он
По предлог на координторот на пратеничката група на владејачката социјалистичка партија, Таулант Бала, албанскиот парламент донесе одлука за формирање анкетна комисија, во врска со извештајот
Регион

Хашкото обвинителство бара Тачи и командантите на ОВК да останат во притвор поради опасноста да влијаат врз сведоци

А1он
Специјалното обвинителствоза Косово со седиште во Хаг смета дека Хашим Тачи и уште тројца членови на Главниот штаб на ОВК треба да останат во притвор,
Регион

Хаг: Весели се изјасни дека не е виновен за воени злосторства

А1он
Поранешниот офицер во ОВК и лидер на Демократската партија на Косово, Кадри Весели, денеска, во своето прво појавување пред Специјалниот суд за злосторства на поранешни
Регион

Можни апсења и во Албанија околу затворите на ОВК во Кукс, Хас и Тропоја

А1он
Налози за апсење од Хашкиот тробунал може да бидат издадени и за албански државјани кои живеат во Албанија, јави Топ чанел телевизија. Дипломатски извор добро
Регион

Мајко: Водачите на ОВК се невини, не постои „жолта куќа“

А1он
Продолжуваат реакците во Албанија по подигањето обвиненија и апсењето на поранешните водачи на ОВК од Косово,чиј заеднички именител е дека обвинувањата се неосновани. По албанскиот
Регион

Обвинетите Тачи, Красниќи, Сељими и Весели се во хашкиот притвор

А1он
Специјалното обвинителство на Косово соопшти дека во средата и вчера се уапсени Хашим Тачи, Кадри Весели, Реџеп Сељими и Јакуп Красниќи, кои од синоќа се
Регион

Амнести: Обвинението против Тачи е надеж за вистината за злосторствата

А1он
Меѓународната организација за заштита на човековите права Амнести Интернешнал (АИ) денеска оцени дека обвинението против косовскиот претседател Хашим Тачи претставува надеж за жртвите на косовската
Македонија

Али Ахмети: Поканет сум за сведок во Специјалното обвинителство за воени злосторства во Косово

А1он
Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, вечерва на својата страница на Фејсбук објави дека е поканет да сведочи од страна на Специјалното обвинителство