Реакции на нападот во Минхен

Од:

Иран денеска го осуди вооружениот инцидент во трговскиот центар во Минхен, во кој 18-годишен Германец со иранско потекло уби девет луѓе, а повреди 16.

Портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи Бахрам Гашеми го осуди „убиството на невини луѓе без можност да се одбранат“ и изрази солидарност со германската Влада и народ, јави иранската државна агенција ИРНА.

Тој исто така апелираше на сеопфатна и бескомпромиска борба со цел да се искорени насилството.

Претходно, Белата куќа најостро го осуди вооружениот напад во Минхен.

– Ние се уште не ги знаеме сите факти, но знаеме дека во овој гнасен чин убиени и повредени се многу луѓе во срцето на еден од најживите градови во Европа, истакна портпаролот на Белата куќа. Џош Ернест.

Тој додаде дека американски претставници ќе соработуваат со германските колеги.
Претходно, американскиот претседател Барак Обама вети поддршка за Германија.

Би можело да ве интересира

Замрзнат дожд падна во Минхен, замрзнати писти на аеродромот, сите летови одложени

(ВИДЕО) Хаос во Минхен: 30.000 куфери расфрлани низ аеродромот

А1он

Климатски активисти ги блокираа аеродромите во Минхен и во Берлин

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Гостите на Октоберфест во Минхен скокаа од радост кога ја слушнаа „Каљинка“

Горан Наумовски

Германија и Израел денеска ќе одбележат половина век од нападот на ЛОИ во Минхен

А1он

Германската Влада ќе им плати отштета на семејствата на жртвите од масакрот во Минхен 1972