Путин: Ни се закануваат со леопарди, но ние ќе им донесеме нешто повеќе од тенкови

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин за време на денешниот говор по повод 80-годишнината од решавачката битка за Сталинград, денешната борба против Украина и нејзините западни сојузници ја спореди со победата на Русија против нацистичка Германија во Втората светска војна.

Тој додаде дека Русија уште еднаш е во несогласување со Германија, критикувајќи го ветувањето на Берлин за снабдување со тенкови Леопард 2 за да им помогне на напорите на украинската војска.

„На нашата земја и се закануваат германски тенкови „Леопард“, но ќе им донесеме повеќе од тенкови. Сигурни сме во победата“, рече Путин.

Аналитичарите претпоставуваат дека меѓу причините за првичното двоумење на Берлин во врска со испораката на тенкови во Украина била загриженоста за тоа како ќе се толкува фактот дека германските тенкови повторно се борат против руската армија, односно дали Кремљ може да го искористи за пропаганда во Русија.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров го обвини Западот дека ја поддржува Украина за конечно да се реши „руското прашање“ и ја осуди посетата на шефицата на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен на Киев. Фон дер Лајен пристигна во четвртокот во Киев на состаноци со цел да се нагласи поддршката за Украина како што се приближува првата годишнина од руската инвазија.

„Г-ѓа фон дер Лајен рече дека исходот од војната мора да биде пораз на Русија и таков пораз што руската економија нема да може да се опорави за неколку децении“, рече Лавров во интервју за руската телевизија.

„Зарем тоа не е расизам, нацизам и обид за конечно решение на руското прашање“, праша шефот на руската дипломатија во изјавата која алудира на „конечно решение на еврејското прашање“, т.е. холокауст во режија на нацистите. Лавров повтори дека ги смета повторените изјави на Западот за поддршка на Украина „обид да се реши руското прашање еднаш засекогаш“.

Лавров, исто така, истакна дека Москва планира да ги засени проукраинските настани што ги подготвува Западот по повод одбележувањето на годишнината од почетокот на испраќањето руски сили во Украина на 24 февруари.

Организираните западни настани и собири во Њујорк и на други места „не се единствените што ќе го привлечат вниманието на светот“, рече Лавров.

Тој тогаш рече дека САД биле директно вклучени во експлозиите кои сериозно ги оштетиле нафтоводите Северен тек 1 и Северен тек 2. Претседателот Владимир Путин претходно ја обвини Велика Британија за таа саботажа.

Во телевизиско интервју, Лавров исто така рече дека тврдењата за наводното одбивање на Русија да преговара со Украина се лаги и дека Западот се обидува да ги сврти Молдавија, Грузија и поранешните советски републики во Централна Азија против Москва.

„Нашата дипломатија има многу работа, постојано и навремено објаснувајќи што се случува. Ние разоткриваме лаги, особено оние во кои се тврди дека не сакаме да преговараме“, рече Лавров.

Тој додаде дека сите сакаат војната во Украина да заврши, но дека квалитетот на исходот, а не временската рамка е она што е важно за рускиот народ.

Тој, исто така, повтори дека западната воена поддршка за Украина само го „ескалира“ конфликтот, предупредувајќи дека руската страна ќе одговори на можна испорака на ракети со долг дострел во Киев и ќе се обиде да ги турка украинските сили што подалеку од нивните граници со цел да создаде еден вид тампон зона.

Би можело да ве интересира

Декларацијата на мировниот самит за Украина ја потпишаа 80 земји, но не и земјите на БРИКС

A1on

(ВИДЕО) Германската полиција спречи можен масакр во Хамбург

(ВИДЕО) Германија: Полиција застрела маж кој се обидел да нападне минувачи со секира близу фан зоната со холандски навивачи

Горан Наумовски

Ликвидирани се киднаперите од истражниот затвор во Ростов на Дон

Заложничка драма во истражниот затвор во Ростовската област

Горан Наумовски

Претседателката Сиљановска-Давкова на отворањето на Самитот за мир во Украина