Путин и Ердоган разговараа за формирање уставна комисија на Сирија

Од:

Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган денеска телефонски разговараа за формирање уставна комисија на Сирија која ќе се ангажира за изготвување нов устав за земјата, соопшти Кремљ.

Како што се наведува, разговорот бил на иницијатива на турската страна.

– Во пресрет на петтиот самит на Астанскиот процес, кој треба да се одржи во септември, тие се осврнаа на прашањата поврзани со конфликтот во Сирија, вклучително и напорите за формирање на сириската уставна комисија што ја спроведуваат Русија, Турција и Иран заедно со Обединетите нации, се наведува во соопштението на Кремљ.

Путин и Ердоган разговарале и за ситуацијата во Идлиб и се согласиле дека се потребни заеднички напори за да се отстрани заканата од тероризмот и да се спроведе меморандумот од Сочи, потпишан во септември минатата година.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Татко од Сирија ја учи ќерката да се смее секогаш кога ќе падне бомба, за да не се плаши

А1он

ОН: Хуманитарната криза во Сирија достигна ужасни размери

А1он

Шојгу: Владата на Сирија контролира 90 отсто од територијата на земјата

Предраг Петровиќ

Силите на генералот Хафтар бомбардирале турски брод во пристаништето Триполи

Протече таен документ на холандските разузнавачи за падот на авионот МН17

Ана Ололовска

Турција ги ослободи сите 16 обвинети во судењето за протестите во Истанбул во 2013

Ана Ололовска