Путин: Ердоган ги објасни целите на операцијата во Сирија, Турција го продолжи прекинот на огнот

Од:

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска на претседателот на Русија Владимир Путин му ги објасни целите на турската операција во Сирија.

– Господинот Ердоган детално ми ги објасни целите на турската воена операција долж границата со Сирија, изјави Путин после разговорот со Ердоган.

Рускиот претседател нагласи дека е важно „припадниците на терористичките организации, особено Исламска држава, кои ги држат курдските воени сили, а кои се обидуваат да избегаат, да не ја искористат акцијата на турските воени сили“.

Во меѓувреме, некои светски агенции, повикувајќи се на руски дипломати јавија дека „Турција ќе го продолжи прекинот на огнот во северна Сирија за уште 150 часа, или повеќе од шест дена“.

Би можело да ве интересира

Ердоган: Турција нема да се откаже од рускиот одбранбен систем

Асад: САД води војна за нафта, како и нацистите

Едно лице загина, а тројца се повредени при вооружен инцидент во колеџ во Русија

Ана Ололовска

Ердоган разочаран од одлуката на САД да го признае геноцидот врз Ерменците

Ана Ололовска

Експлозии во складиште за оружје во Турција, 17 лица се повредени

Ана Ололовска

Бела куќа: САД мораат да го решат прашањето на набавката на „С-400“ од Турција, за да напредуваат во другите области

Ана Ололовска