Путин: Ердоган ги објасни целите на операцијата во Сирија, Турција го продолжи прекинот на огнот

Од:

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска на претседателот на Русија Владимир Путин му ги објасни целите на турската операција во Сирија.

– Господинот Ердоган детално ми ги објасни целите на турската воена операција долж границата со Сирија, изјави Путин после разговорот со Ердоган.

Рускиот претседател нагласи дека е важно „припадниците на терористичките организации, особено Исламска држава, кои ги држат курдските воени сили, а кои се обидуваат да избегаат, да не ја искористат акцијата на турските воени сили“.

Во меѓувреме, некои светски агенции, повикувајќи се на руски дипломати јавија дека „Турција ќе го продолжи прекинот на огнот во северна Сирија за уште 150 часа, или повеќе од шест дена“.

Би можело да ве интересира

Путин и Кадими разговараа за ситуацијата во Сирија

А1он

Русија забрани увоз на гориво на четири месеци

А1он

Захарова: САД намерно го уриваат системот на стратешка стабилност

Сириската опозиција зароби околу 30 цивили

Тројца загинати во пожар во руска болница

А1он

Русија потврди дека ќе го применува Договорот за отворено небо

А1он