Путин: Ако Британија испрати муниција со ураниум ќе реагираме

Од:

Ако Велика Британија испорача муниција со осиромашен ураниум на Украина, Русија ќе биде принудена да реагира“, изјави рускиот претседател Владимир Путин.

Коментарите на рускиот лидер доаѓаат откако Анабел Голди, државен министер во Министерството за одбрана на Обединетото Кралство, пред неколку дена изјави дека Велика Британија ќе и достави муниција на Украина, вклучително и оклопни куршуми кои содржат осиромашен ураниум.

Би можело да ве интересира

Украина: По уништувањето на браната, полињата во Херсон би можеле да станат пусти

Ана Ололовска

Зеленски: Добивме сериозна, моќна понуда на авиони Ф-16

Ана Ололовска

Американско разузнавање: Русија стои зад нападот на браната

Ана Ололовска

Југот на Украина исчезнува под вода, катастрофата се протега до Крим: Хаос се очекува во следните денови

САД: Русите ја разнесоа браната, имаме доказ

ВИДЕО: 300 животни се удавија во поплавена зоолошка градина по уништувањето на браната во Украина