Прв случај на пациент со тројна вирусна инфекција во Романија

Од:

Во Романија е регистриран прв случај на пациент со тројна вирусна инфекција – САРС-КоВ-2, грип и респираторен вирус.

Станува збор за 58-годишен маж, хоспитализиран во болницата за инфективни болести во Јаши. Заболениот има пропратни заболувања како хипертензија, дијабетес тип 2, патолошка дебелина, што значи значително намалување на неговиот имунитет, информираат од медицинската установа.

Во меѓувреме, министерот за здравство Александру Рафила рече дека нема да бидат воведени никакви ограничувања во Романија во контекст на новиот бран коронавирус од Кина.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Оксфам: Да се воведе данок за најбогатите луѓе поради заработка за време на пандемијата на Ковид-19

А1он

Ова се симптомите на новиот вирус „Кракен“, СЗО верува дека е најзаразен вид на Ковид

А1он

Патниците од Кина ќе мора да имаат негативен тест за Ковид за да влезат и во Германија

А1он

Шведска ќе бара негативни тестови за Ковид од патници кои доаѓаат од Кина

А1он

ЕУ ја потврди својата подготвеност да и помогне на Кина да ја спречи епидемијата на Ковид

А1он

Пекинг се закани дека ќе возврати на ковид-ограничувањата за патниците од Кина

А1он