Протестите во паркот Гези продолжуваат наспроти понудата за референдум

Од:

Протестите во паркот Гези продолжуваат, иако турската Влада синоќа понуди распишување референдум за плановите за градба во Истанбул, поради што почнаа демонстрациите на 31 мај годинава.

Сепак, демонстрантите се сомничави и не веруваат во одржувањето на фер референдум, поради што продолжуваат протестите во паркот Гези.

Во Анкара доцна синоќа избувнаа судири, а полицијата употреби солзавец и водени топови за растурање на околу 2.500 демонстранти што поставија барикади на патот кон канцелариите на Владата, пренесува Танјуг.

Референдумот е предложен по вчерашната средба на турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган со група од 11 активисти, вклучително академици, студенти и уметници во Анкара.

Би можело да ве интересира

Турција ги отфрла критиките на ОН за Кипар

Ана Ололовска

Вучиќ му одговори на Ердоган дека ќе се бори ако дојде до лобирање за признавање на Косово

Ана Ололовска

Блинкен: Акциите на кипарските Турци во Вароша се провокативни и неприфатливи

Ана Ололовска

Грчко МНР: Турција да запре со провокациите на Кипар и да се усогласи со меѓународното право

Ана Ололовска

Ердоган: Веднаш можеме да го преземеме управувањето со аеродромот во Кабул, доколку САД не поддржат

Ана Ололовска

Инцидент меѓу турски и кипарски патролен брод

Ана Ололовска

Leave a Comment

20 + 10 =