Протерани германски дипломати од Москва

Од:

Двајца германски дипломати, вработени во амбасадата на Германија во Москва, се прогласени за „персона нон грата“ и донесена е одлука тие да ја напуштат Русија, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи.

Таквиот потег следува откако Германија протера руски дипломати од Берлин поради наводна вмешаност во убиството на еден грузиски државјанин во август оваа година.

Како што соопшти Министерството, дипломатите имаат рок од седум дена да ја напуштат Русија.

Во меѓувреме, германскиот амбасадор во Москва, Геза Андреас фон Геир е повикан во руското МНР на разговор, каде ќе биде информиран за реципрочните мерки преземени против германските дипломати.

Би можело да ве интересира

Русија: САД намерно го дестабилизираат Блискиот Исток

Ана Ололовска

Германија има рекордни 83,2 милиони граѓани

Ана Ололовска

Полска и Германија најголеми корисници на климатскиот фонд на ЕУ

Ана Ололовска

Земјотрес на Камчатка

Путин поднесе предлог закон за функцијата заменик претседател на Советот за безбедност

Предраг Петровиќ

Михаил Мишустин е новиот премиер на Русија

Ана Ололовска