Протерани германски дипломати од Москва

Од:

Двајца германски дипломати, вработени во амбасадата на Германија во Москва, се прогласени за „персона нон грата“ и донесена е одлука тие да ја напуштат Русија, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи.

Таквиот потег следува откако Германија протера руски дипломати од Берлин поради наводна вмешаност во убиството на еден грузиски државјанин во август оваа година.

Како што соопшти Министерството, дипломатите имаат рок од седум дена да ја напуштат Русија.

Во меѓувреме, германскиот амбасадор во Москва, Геза Андреас фон Геир е повикан во руското МНР на разговор, каде ќе биде информиран за реципрочните мерки преземени против германските дипломати.

Би можело да ве интересира

Германија воведува задолжителни тестови за тие што се враќаат во земјата

Ана Ололовска

Руски хирург: Коронавирусот личи на проба за биолошка војна

А1он

Русите тврдат дека вакцините ќе бидат ефикасни и безбедни, ќе треба да се примат две дози за 3 недели

А1он

Русија планира масовна вакцинација против коронавирусот од октомври

А1он

(ВИДЕО) Берлин: Илјадници луѓе по улиците протестираат против носењето маски

А1он

Русија: Продолжуваат масовните антивладини протести во Хабаровск

А1он