Пронајдени телата на планинарите кои исчезнаа на Хималаите

Од:

Двајца планинари од Европа загинаа на Хималаите во обид да се искачат на Нанга Парбат, деветтиот највисок планински врв во светот, соопшти италијанскиот амбасадор во Пакистан, Стефано Понтекорво.

dobivaj vesti na viber

Тој на „Твитер“ објави дека потрагата по италијанците Даниел Нардие и британецот Том Баларадо е завршена, бидејќи спасувачите ги пронашле нивните тела на 5.900 метри надморска височина, јави „АП“.

Хеликоптерската потрага по исчезнатите траеше со денови.

Би можело да ве интересира

Пронајдени и спасени двајца планинари на Шар Планина

Катерина Павлова-Николовска

Врвот Голема Вртешка дел од маршрутата на ПСК „Голак“ Делчево

Ана Ололовска

Да се допрат снеговите на Килиманџаро

Ана Ололовска

Продолжува спасувачката мисија по преживеаните на Хималаи

Стотина Планинари денес се искачија на Царев Врв на Осоговските Планини

Ана Ололовска

Младиот планинар Ване Бошев од Неготино по втор пат го искачи врвот Мали Томор во Албанија, во услови на невреме

Ана Ололовска