Прогласена вонредна состојба во Минхен, се бркаат напаѓачите

Од:

Два и пол часа по вооружениот напад во трговскиот центар во Минхен, градската власт прогласи вонредна состојба, а баварската радио телевизија објави дека погинале шест луѓе.

Полицијата смета дека се работи за терористички акт и се спроведува голема акција за да се пронајдат напаѓачите чиј број се уште не е познат. Се евакуираат сите и од метрото каде избегал еден од напаѓачите.

Полицијата се уште не може да каже колкав е бројот на убиените ниту на ранетите.

Болницата во Минхен која се наоѓа во близината на шопинг центарот каде се случи нападот, како и другите клиники се подготвуваат за прием на повредени.

Повикани се сите лекари и медицински сестри кои имале слободен ден.

Би можело да ве интересира

Нападната е жена, вработена во нотарска канцеларија

ФОТО: Полицајката од Сиднеј го совладува напаѓачот

А1он

Петмина загинати во нападот во Сиднеј

А1он

ВИДЕО: Напад со нож во Сиднеј, еден напаѓач убиен, другиот избегал

А1он

Се уште не е идентификуван напаѓачот врз градоначалникот на Арачиново, трет напад врз него за година и пол

Орце Костов

ВИДЕО: Крвав напад со нож во САД, четворица мртви