Принцот Хари: На интернет има премногу омраза, поделби и лаги

Од:

Војводата од Сасекс рече дека го предупредил извршниот директор на Твитер, Џек Дорси за најавените политички немири во САД – еден ден пред смртоносните немири на 6 јануари годинава кај Капитол. Тој притоа нагласи дека на интернет владеат омразата, поделбите и лагите.

dobivaj vesti na viber

– Го предупредив дека неговата платформа дозволува провокации и повици за државен удар, изјави принцот Хари на техничкиот форум „RE: WIRED“ во САД.

Тој зборуваше на собир за дискусија за социјалните медиуми, дезинформации и омраза на интернет. Дорси, кој е извршен директор на Твитер, досега не даде јавен коментар за ова прашање. Принцот Хари, кој сега живее со својата сопруга, Меган Маркл и нивните две деца во Калифорнија, беше претставен како соосновач на добротворната организација „Арчвел“ (Archewell).

Војводата го искористи своето лично искуство со омразата на интернет за да посочи дека социјалните мрежи не прават доволно за да го спречат ширењето на лажни информации.

Би можело да ве интересира

Корисници на социјалните мрежи зачудени: Хари и Меган одбија да ја пеат националната химна

А1он

Австралиска сенаторка ја нападна Меган Маркл: Еден ден Хари ќе зажали што се ожени со неа и што ја прекина врската со кралското семејство

А1он

Меган Маркл не можеше да ги задржи солзите додека го носеа ковчегот на кралицата

А1он

Принцовите повторно јавно понижени од своето семејство: Хари ставен во ист кош со својот блуден вујко Ендру

А1он

ВИДЕО: Вилијам и Хари го предводеа историското бдеење на внуците покрај ковчегот на Кралицата

Однесувањето на Меган ги налути фановите, длабоко се поклони пред ковчегот на кралицата: „Лицемерна е“

А1он