Премиерот на Шпанија позитивен на коронавирус

Од:

Шпанскиот премиер Педро Санчез е позитивен на коронавирусот и ги откажа настаните од неговата програма.

dobivaj vesti na viber

Ова се случи два дена откако Санчез се врати од Њујорк, каде заедно со шефовите на држави и влади на многу други земји учествуваше на 77-та годишна сесија на Генералното собрание на Обединетите нации.

– Утрово имав позитивен тест за Ковид-19, напиша шпанскиот премиер на Твитер. Тој најави дека нема да присуствува на настан во близина на Барселона организиран од каталонските социјалисти.

– Ќе продолжам да работам и ќе преземам екстремни мерки на претпазливост, додаде Санчез.

Тој не прецизираше како се чувствува и колку време нема да присуствува на состаноци.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

За два дена откриена трета бомба во Шпанија

Горан Наумовски

Од Украина во Шпанија пристигнале две писма бомби

Во Шпанија запленети 5,6 тони кокаин

Ана Ололовска

Во експлозијата во украинската амбасада во Мадрид, повреден чувар

Ана Ололовска

Писмо бомба експлодира во украинската амбасада во Мадрид

Горан Наумовски

Шпанија годинава очекува рекордни загуби во земјоделството

Горан Наумовски