Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Од:

Според последните податоци, во светот до сега има 6.511,213 лица заразени со коронавирус.

Од нив починаа 384.462, а оздравени се 3.099,058 луѓе.

Од последниот пресек на состојбата во Србија, 5.110 лица биле тестирани за коронавирус, а вирусот е потврден кај 69 од нив.

Во земјата, во овој период, нема смртни случаи од последиците од коронавирусот.

Вкупниот број на жртви од почетокот на епидемијата е 245,а излекувани се 6.852 пациенти.

Во изминатото деноноќие во Албанија регистрирани се 20 новозаразени со Ковид-19, од тестираните 297 сомнителни случаи во лабораторијата за вирологија при Институтот за јавно здравје.

Од почетокот на пандемијата направени 16.817 тестови, од нив 15.365 молекуларни и 1.452 серолошки.

Вкупната бројка на заразнеи изнесува 1.184.

Рекорден број смртни случаи е регистриран во Бразил за еден ден, објави бразилското Министерство за здравство.

Епидемијата не покажува знаци на слабеење во оваа најголема земја во Латинска Америка, каде, во последните 24 часа, потврдени се 28.936 нови случаи на инфекција и 1.262 смртни случаи.

Досега во Бразил се разболеле 555.383 лица, а 31.199 починале.

Бројот на откриени случаи на коронавирус во Индија во последните 24 часа е зголемен за повеќе од 8.900 лица.

Бројот на заразени лица во земјата достигна 207.615, според Министерството за здравство и грижа за семејството.

Според Министерството, во моментов се лекуваат 101.497 лица заболени од болеста, а оздравеле 100.302 лица. Во Индија досега се починаа 5.815 лица.

Бројот на нови случаи на Ковид-19 во Русија за последните 24 часа е 8.536, а за целиот период на пандемија – 432.227, соопшти оперативниот штаб за борба против коронавирусот.

Во изминатите 24 часа имало 178 смртни случаи, со што вкупната бројка достигна 5.215.

Вкупно оздравеле 195.957 пациенти, а само во последните 24 часа, 8.972 пациенти примени на третман со коронавирус се отпуштени од болниците.

Би можело да ве интересира

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Ана Ололовска

Косово ги заострува мерките против Ковид-19, не прогласува вонредна состојба

Ана Ололовска

287 новозаразени со коронавирус во Србија

Ана Ололовска

Нови 87 случаи на коронавирус во Црна Гора

Ана Ололовска

Рекорден број новозаболени и хоспитализирани лица со Ковид-19 во некои американски сојузни држави

Ана Ололовска

Во Албанија расте бројот на новозаразени, оздравени и починати лица од новиот корнавирус

Ана Ололовска