Европратеник од партијата на Орбан поднесе оставка откако беше фатен на нелегална геј оргија во Брисел

Од:

Пратеник во Европскиот парламент од Унгарија и висок функционер на партијата Фидес на премиерот Виктор Орбан, денеска поднесе оставка на функцијата откако во петокот бил затекнат во стан во Брисел во која, спротивно на прописите воведени поради пандемијата, била организирана „геј оргија“, соопшти белгиската полиција.

Јозеф Сајер, член на раководството на партијата Фидес, се извини поради, како што рече „личната слабост“. Според информации кои полицијата не ги потврди, но ги објавија белгиските и унгарските медиуми, Сајер се обидел да избега од полициската рација спуштајќи се по олукот на зградата, но не успеал.

Партијата Фидес е тврдо конзервативна и се спротивставува на правата за ЛГБТ-популацијата, негувајќи ги семејните вредности. Сајер бил и на високи функции во Европската народна партија, која ги обединува конзервативните политички сили на континентот.

Спорната журка во приватен стан во центарот на Брисел била посетена од околу 25 луѓе, повеќето мажи, а полицијата ја извршила рацијата поради сомневања дека на забавата се кршат прописите поврзани со заштитата од коронавирусот.

Според белгиската агенција Белга, дел од учесниците биле голи кога влетала полицијата, а сите добиле предупредување дека ги кршат правилата на строгиот карантин воведен во земјата. Вообичаената казна за кршење на конкретните прописи во Белгија е 250 евра.

Во петокот, Сајер прво се повикал на пратеничкиот имунитет, но потоа одлучил да поднесе оставка и сега е под кривична истрага во Брисел.

Европскиот парламент соопшти дека правилото за пратенички имунитет важи за официјалните обврски на еден парламентарец, а не за тоа што тој прави во неговиот приватен живот.

Би можело да ве интересира

Унгарија казнета со одржување на еден квалификацискиот натпревар за СП 2022 без гледачи поради расизам против играчите на Англија

А1он

Белгија во Кривичниот законик го внесува поимот согласност во делото силување

Ана Ололовска

Први предизбори во унгарската опозиција: oбид за обединет настап против партијата на Орбан

Заштитната маска нема повеќе да биде задолжителна во Белгија

А1он

Европскиот парламент одобри 14,2 милијарди евра помош на земјите кандидати за спроведување на реформите поврзани со ЕУ

А1он

Белгија: Синдикатите алармираат за опасност од социјална катастрофа поради цените

Ана Ололовска