Позната кошаркарска ѕвезда еден од учесниците во немирите во САД

Од:

Во немирите во Вашингтон кои го шокираа светот, меѓу демонстрантите препознат беше еден славен учесник – станува збор за човек со успешна кариера во НБА и бивш репрезентативец на САД во кошарка.

Дејвид Вуд, човекот кој е познат по своите конзервативни ставови, е долгогодишен припадник на републиканците, па пред Конгресот се појави за да му пружи поддршка на претседателот на САД во заминување, Доналд Трамп.

Поранешниот кошаркар го одбележа протестот на свој начин, односно со труба им даваше сигнали на останатите учесници во демонстрантациите.

Дејвид Вуд во НБА лигата настапуваше за Чикаго, Хјустон Детроит, Голден Стејт, Далас и Милвоки, додека во Европа играше во неколку држави. Најдобрите резултати ги направи со Барселона.

Неговата професионална кариера траела од 1987 до 2007 година.

Би можело да ве интересира

Американската економија лани нарасна за 5,7 отсто

А1он

Борел: Одговорот на САД на руските предлози е солидна основа за зацврстување на сигурноста во Европа

А1он

Кремљ: Ставовите на Русија не се опфатени во безбедносните предлози на САД, но дијалогот може да продолжи

Ана Ололовска

Воздухот во САД загрижувачки загаден

Ана Ололовска

Велика Британија и САД може да испратат по 1.000 војници во Романија, Бугарија и Унгарија, пишува „Дејли телеграф“.

Ана Ололовска

Блинкен разговараше со кинескиот министер за надворешни работи за ризиците поврзани со Украина

Ана Ололовска