kongres sad

Свет

Смртни закани за конгресмени во пресрет на расправата за импичмент на Трамп

А1он
Американските безбедносни служби во моментов испитуваат голем број закани упатени кон конгресмените пред најавеното продолжение на расправата во Сенатот за отповикување на поранешниот американски претседател
Свет

ВИДЕО: Вашингтон личи на воена зона пред инаугурацијата на Бајден

А1он
Невидени мерки на обезбедување се спроведуваат во Вашингтон пред стапувањето на функцијата на новиот американски претседател Џо Бајден, а градот и делот околу зградата на
Свет

ВИДЕО: Узбуна и евакуација поради чад во близина на Капитол, испадна дека бездомници се грееле на оган

А1он
Густ облак од чад, што се кревал од зад зградата на Капитол во Вашингтон, претпладнево по локално време предизвика итна евакуација на објектот во кој
Свет

Пелоси: Некои конгресмени би можеле да бидат кривично гонети

А1он
Претседателката на претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси изјави дека одредени членови на Конгресот би можеле да се соочат со кривично гонење ако се
Свет

Пелоси: Казни од 10.000 долари за конгресмените кои ќе одбегнуваат да бидат претресени на влезот во Капитол

А1он
Претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси, најави дека сака да им изрече казни до 10.000 американски долари на пратениците кои ќе одбијат
Свет

ВИДЕО: Конгресот изгласа импичмент – Трамп е првиот претседател во историјата отповикан двапати

А1он
Претставничкиот дом на американскиот Конгрес попладнево по локално време го изгласа предлогот за отповикување на претседателот Доналд Трамп поради поттикнување на своите приврзаници на насилство
Свет

Лидерот на Републиканците во Претставничкиот дом: Трамп е одговорен за нападот на Капитол, но отповикувањето е грешка

А1он
Лидерот на Републиканците во американскиот Претставнички дом Кевин Мекарти на денешната расправа за импичмент на претседателот оцени дека Доналд Трамп е одговорен за нападот врз
Свет

Пелоси: Трамп е опасност за нашата сакана нација

А1он
Претседателката на американскиот Претставнички дом Ненси Пелоси денеска оцени дека претседателот Доналд Трамп мора да биде отповикан, бидејќи претставува очигледна закана по националната безбедност. –
Свет

Импичментот на Трамп помина на првото процедурално гласање во Претставничкиот дом

А1он
Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска го прифати членот за отповикување на претседателот Доналд Трамп со првото процедурално гласање. Сега е ред на второто процедурално
Свет

ГАЛЕРИЈА: Надреални слики во Вашингтон – стотици војници спијат во холовите на Конгресот

А1он
Фотографиите од внатрешноста на Капитол во Вашингтон кои денеска ги пренесоа медиумите, изгледаат како сцени од холивудски филм – стотици припадници на Националната гарда, дојдени