Повторно престрелка помеѓу индиската и пакистанската армија во Кашмир

Од:

Најмалку девет лица загинаа при престрелка помеѓу припадниците на пакистанската и индиската армија во спорната хималајска област Кашмир.

Индиската војска соопшти дека на мета на пакистанските војници биле индиски граничен пункт и цивилните области долж милитаризираната граница во Кашмир и дека загинале двајца индиски војници и еден цивил.

Портпаролот на индиската армија Раџеш Кали наведе дека се повредени уште три цивили во „неипровоцираното“ кршење на Договорот за прекин на огнот од 2003 година помеѓу Индија и Пакистан.

Додека пакистанската армија соопшти дека во „неипровоцираното кршење на Договорот за прекин на огнот“ индиските војници убиле петмина цивили и еден војник, а уште три цивили и двајца војници се повредени.

Би можело да ве интересира

Индија и Кина ги повлекуваат трупите од спорната хималајска граница

Ана Ололовска

Индија, со 700.000 случаи, стана третата најпогодена земја во светот со Ковид-19

Ана Ололовска

Одложено отворањето на Таџ Махал поради голем број новозаразени со Ковид-19

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Индиски бизнисмен си купил златна маска против Ковид-19

А1он

Најголем дневен пораст на новозаразени во Индија

А1он

Индискиот премиер Моди во посета на воената база близу кинеската граница

А1он