Повеќе од пет милиони луѓе го напуштија Вухан за време на епидемијата

Од:

Повеќе од пет милиони луѓе го напуштија Вухан за празниците на Лунарната нова година и за време на епидемијата на коронавирусот во градот, а останаа уште девет милиони. Тоа го изјави градоначалникот Жу Сианванг.

Вухан е ставен во карантин од 23 јануари. Аеродромот, фериботите, метрото, јавниот превоз, железничката и автобуската станица привремено ја прекинаа работата и се затворени патиштата до други области на земјата.

Пневмонија предизвикана од коронавирусот за првпат беше пријавена кон крајот на декември во големиот кинески град Вухан. Досега кинеските власти потврдија повеќе од 2.000 случаи и 57 смртни случаи. Болеста е присутна во речиси секој регион во земјата, вклучително и Пекинг и Шангај.

Коронавирусот е откриен и во Австралија, Виетнам, Јужна Кореја, Малезија, Непал, Сингапур, САД, Тајланд, Франција и Јапонија.

Градоначалникот на Вухан, денеска рече дека очекува уште најмалку 1.000 нови случаи во градот. Тој изјави дека локалните власти ќе почнат со изградба на специјализирани болници за лекување на пациенти заразени од коронавирус.

Според кинески медиуми, само провинцијата Хубеи, каде е Вухан, има потреба од 100 илјади комплети медицински заштитни костими на ден. Тоа се околу три ммилиони за еден месец. Само 40 фирми во 14 провинции може да произведуваат таква облека.

Би можело да ве интересира

Мицотакис: Маската е вакцина, додека не дојде вакцината

А1он

Турција: До две години затвор за заразените кои ќе дадат неточни податоци за контактите

А1он

Во Минхен од денес задолжителни маски на јавни места, во центарот не смеат да се вадат ни за јадење или пушење

А1он

Борисов: Бугарија соодветно реагира на заканата од Ковид-19, мерките делуваат

Горјан Грнчаровски

Грција: За Владата, нов целосен карантин не е опција

А1он

Во Благоевград повеќе од 300 ученици во карантин поради инфицирање со Ковид-19

Горјан Грнчаровски