Повеќе од 60 потврдени случаи на коронавирус во данска кланица

Од:

Коронавирус е утврден кај 62 вработени во кланица на данската компанија за преработка на месо Даниш Краун (Danish Crown), јави агенцијата ДПА.

Досега се тестирани речиси 600 од 900 вработени во компанијата во данскиот град Рингстед. Останатите 300 ќе бидат тестирани во понеделник доколку не се на одмор.

Даниш Краун минатата недела беше известена за првиот случај на коронавирус меѓу работниците во Рингстед.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Скандал во Хрватска: Медицински лица без маски лумпувале со жива музика во ковид болница

Жарко Настоски

Се појавуваат докази дека новиот тип на коронавирусот е посмртоносен, вели Борис Џонсон

Жарко Настоски

И натаму расте бројот на починати од ковид-19 во Британија

Жарко Настоски

Грција го продолжи карантинот за една недела, од 1 февруари се отвораат средните училишта

Жарко Настоски

Во Италија пад на бројот на новозаразени и починати од Ковид-19

Жарко Настоски

Бајден: Следниот месец веќе ќе имаме половина милион мртви, вакцинирањето досега е „мрачен неуспех“

Жарко Настоски