ВИДЕО: Ја испраќаме целата артилерија што ја имаме во Украина, најави данската премиерка

Од:

Данската премиерка Мете Фредериксен денеска најави дека Данска ќе ја испрати сета своја артилерија во Украина и ги повика европските земји да ги снабдуваат украинските вооружени сили со муниција и системи за противвоздушна одбрана, бидејќи „сега им се повеќе потребни“, пренесува Euromaidan Press.

Говорејќи на маргините на самитот за безбедност во Минхен, данската премиерка се пожали дека „нема доволно чувство на итност“ во дискусиите на самитот во врска со трансферот на оружје, што на Украина „и треба веднаш“.

Фредериксен рече дека европските лидери честопати ги посочуваат проблемите со производството како главна пречка за зголемување на понудата и сега отвораат нови одбранбени компании за идните потреби.

„Но, Украина од нас бара артилерија и муниција во моментов. И затоа ми е жал, пријатели, но има воена опрема во Европа. Не се работи само за производство. Имаме оружје, имаме муниција и системи за противвоздушна одбрана Тие мора да бидат испратени во Украина“, рече Фредериксен.

Фредериксен исто така рече дека без оглед на тоа што се случува во САД во моментов, Европа мора да преземе одговорност за сопствената безбедност: „Мораме да направиме повеќе“.

Одлуката на Данска да испрати артилерија во Украина беше дочекана со ентузијазам во Украина. Антон Герашченко, советник на украинскиот министер за внатрешни работи, реагираше на изјавата: „Ви благодарам, Данска! Тие се вистински пријатели“.

Би можело да ве интересира

Приближно 32 отсто од Украинците се подготвени на територијални отстапки кон Русија за да се стави крај на војната

Руските сили ја презедоа контролата

Ако победи Трамп, финансискиот товар за помош на Украина ќе се промени на штета на ЕУ тврди Орбан

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Се шири снимка: „Украинец во цивилна облека истрела крстаречка ракета кон Русите од рамо“

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски