Данска и нареди на Русија да го намали бројот на дипломати во амбасадата во Копенхаген

Од:

Данска одлучи да го ограничи бројот на руски дипломати во својата амбасада во Копенхаген на пет, а бројот на административниот персонал на 20, принудувајќи ја Москва да повлече дел од персоналот, соопшти данското Министерство за надворешни работи.

„Одлуката да се воведе принципот на еднаквост во однос на големината на двете амбасади значи дека руската амбасада во Копенхаген треба да го намали сегашниот број на вработени“, се додава во соопштението.

Одлуката за намалување на бројот на вработени мора да се спроведе до 29 септември. Засега не се знае колку дипломати и друг персонал треба да ја напуштат руската амбасада.

Данска и Русија веќе подолго време преговараат за визите на вработените во данската амбасада во Москва за да се одржи доброто функционирање на амбасадите, како во Русија, така и во Данска, се наведува во соопштението.

Преговорите не вродија со плод поради постојаните обиди на руската страна во преговорите да ги внесе визите за руските разузнавачи, објаснуваат од Министерството.

Би можело да ве интересира

Османи: Русија, а не западните демократии е причина за проблемите и нестабилноста на регионот

Израел треба да ги знае правилата на војување, бројките на убиени цивили во Газа се страшни, смета Лавров

Орце Костов

Руска манекенка и нејзината ќерка пронајдени мртви

Предраг Петровиќ

Путин испрати предупредување до Западот: Нема да дозволиме никој да ја подели Русија

Шефот на НАТО: Русија сее раздор во Босна и Херцеговина, гледаме сецесионистичка реторика

Финска: Нема разговори со Русија