Повеќе од 1,2 милиони заразени со Ковид-19 во светот

Од:

Повеќе од 1,2 милиони луѓе во светот се заразени новиот коронавирус, поточно според податоците на Worldometers заразени се 1.203.268 луѓе.

Според сајтот, до денеска епидемијата зафати 206 земји и територии низ светот, починале 64.747 луѓе, а 246.774 се излечиле.

Во моментов има 891.747 активни случаи, од кои 95 проценти или 847.651 имаат умерена клиничка слика, а пет проценти, или 44.096 се во сериозна состојба.

Поголемиот дел од заразените се во САД со 311.637 потврдени случаи и 8.454 починати.

Италија е земја со најмногу жртви, односно 15.362 починати.

Би можело да ве интересира

Научниците алармираат поради новата варијанта на Ковид-19

Горан Наумовски

Прва тужба во Германија поради последиците од вакцината против корона на Фајзер

Ана Ололовска

Кинески научник: Можно е пандемијата да започнала со истекување на вирусот од лабораторија

Ана Ололовска

СЗО прогласи крај на пандемијата на коронавирус

Ана Ололовска

Шефот на СЗО: Не можеме да знаеме како настанала короната додека Кина не ги објави своите податоци

Ана Ололовска

Се појавија нови информации за потеклото на короната: СЗО бара Кина да ги објави

Катерина Ѓуровски