Повеќе луѓе се повредени откако голем брод се навали во пристаништето во Единбург

Од:

Повеќе луѓе се повредени откако голем брод се се навали на десната страна на пристаништето во Единбург, пишува Sky News.

Голема спасувачка операција е во тек на бродот Империал Док. Шкотската служба за брза помош испрати пет амбулантни возила, воздухопловна амбуланта, три тима за траума и други ресурси на местото на настанот, додека противпожарната служба и полицијата исто така присуствуваа откако беа алармирани во 8.35 часот.

Скај њуз известува дека во несреќата има и жртви.

Советникот на областа Леит, Адам Меквеј, рече дека бродот се оттргнал од силните ветрови и тој го опиша инцидентот како „страшен“ за оние што биле на него.

Тој на Твитер напиша: „Службите за итни случаи реагираат на големиот инцидент на пристаништето во Лит. Застрашувачки за оние кои се во бродот, моите мисли се со оние кои се повредени и се надевам дека сите брзо ќе закрепнат. Ве молиме избегнувајте ја областа“.

Портпаролката на полицијата на Шкотска рече:

„Полицајците и колегите од службата за итни случаи реагираат на инцидентот на Империјал Док во Лит, Единбург. Полицијата беше повикана околу 8.35 часот“.

Dales Marine Services фирма која раководи со пристаништето изјави дека засега нема нема коментар за несреќата.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Нова драма во САД: Брод удри во мост, се излеа нафта, спасувачките служби го блокираа сообраќајот

Горан Наумовски

Браун: Повикот за помош спаси многу човечки животи во Балтимор

Голем пожар на британски носач на авиони, има повредени

Горан Наумовски

Вооружени мажи киднапираа брод кај Сомалија, судбината на екипажот е непозната

Нови напади во Јемен, експлозија во Црвеното Море: Погоден американски брод

Горан Наумовски

ВИДЕО: Мистериозен остаток од брод се појави на канадскиот брег