Португалија забранува симнување патници од крузери поради коронавирусот

Од:

Португалската Влада донесе одлука да ги затвори сите училишта во државата од понеделник за сузбивање на коронавирусот и тоа до 9 април, кога се најавува нова проценка на ситуацијата. Тоа го најави синоќа премиерот Антонио Коста.

Во телевизиското обраќање тој рече дека на крузери нема да им биде дозволено да оставаат патници, освен ако не живеат во Португалија.

Ноќните клубови ќе бидат затворени и ќе бидат воведени и бројни ограничувања за посети на ресторани и трговски центри. Во Португалија регистрирани се 78 лица заразени со новиот коронавирус.

Би можело да ве интересира

На два крузери избувнаа епидемија на норовирус: Заразени се повеќе од 200 патници и членови на екипажот

Многу силен земјотрес ја погоди Португалија

Скандал на крстарење: Капетанот не сакал да ги врати патниците бидејќи доцнеле, останале на островот во близина на Африка

Продале два стана за да платат за крстарење кое е откажано: Наскоро ќе бидеме бездомници

(ВИДЕО) Исплови првиот кинески крузер: Бродот има 16 ката, парк со палми и трговски центар

А1он

Нe пере облека, не готви, не чисти: Живее на крузер 20 години и има време за се