Скандал на крстарење: Капетанот не сакал да ги врати патниците бидејќи доцнеле, останале на островот во близина на Африка

Од:

Седум американски и двајца австралиски државјани останаа заглавени на островот Сао Томе и Принципе, 306 километри западно од брегот на Африка, откако капетанот на крузерот „Норвешка зора“ одбил да ги пушти повторно да се качат по организираната обиколка на островот бидејќи доцнеле.

Американецот Џеј Кембел рече дека туроператорот го контактирал капетанот на бродот за да го извести дека патувањето ќе трае подолго.

– Кога пристигнаа на пристаништето, „Норвешката зора“ сè уште беше закотвена, но капетанот на норвешкиот брод го одби барањето на пристанишниот капетан да ги пушти туристите да се вратат на бродот за крстарење бидејќи го пропуштија рокот за повторно влегување во 15 часот, рече Кембел.

Тој, исто така, тврди дека крајбрежната стража на Сао Томе и Принципе потоа ги превезувале заглавените патници до бродот за крстарење, но капетанот повторно им одбил влез, пишува Тајмс.

Американецот тврди дека меѓу заглавените имало четворица постари патници, еден параплегичар, трудница и нејзиниот сопруг, а подоцна наишле на 80-годишен патник од друг брод за крстарење на истата компанија, кој за време на патувањето доживеал потрес на мозокот, а потоа бил оставен во болница.

Кембел рече дека тој и неговата сопруга се единствените меѓу заглавената група кои имале кредитни картички со себе и потрошиле 5.000 долари на хотелски соби, храна и тоалети за сместување на девет лица.

Би можело да ве интересира

Продале два стана за да платат за крстарење кое е откажано: Наскоро ќе бидеме бездомници

(ВИДЕО) Исплови првиот кинески крузер: Бродот има 16 ката, парк со палми и трговски центар

А1он

Нe пере облека, не готви, не чисти: Живее на крузер 20 години и има време за се

Кралицата на скапоцените камења загина на крузер, нејзиниот сеф е пронајден празен

Горан Наумовски

Еден од последните крузери пристигна во Џенова

А1он

Португалија забранува симнување патници од крузери поради коронавирусот

Ландов