Пораст на бројот на новозаразени од Ковид-19 во Шпанија

Од:

Шпанците премногу се опуштија за време на празниците, дружејќи се роднините и пријателите, па коронавирусот повторно се прошири низ земјата, соопшти синоќа шпанското Министерство за здравство.

Бројот на позитивни случаи на Ковид-19 во последните две недели се зголеми од 350 на 435 лица на 100.000 жители, а приемот во одделот за интензивна нега, каде пациентите се приклучени на респиратори, се зголемил од 24 на 26.

– Веројатно се забавувале повеќе отколку што е потребно. Сега мораме да го прифатиме она што следува, изјави шефот на здравствената служба Фернандо Симон.

Во текот на божиќните и новогодишните празници околу 47 милиони жители можеа слободно да ги посетуваат своите роднини низ Шпанија.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Рамбо Амадеус излезе од болница откако прележа Ковид-19: Не се опуштајте!

Жарко Настоски

Американски дипломати во Кина анално тестирани за корона, Пекинг вели: било по грешка

Жарко Настоски

Основачите на Бионтек ќе го добијат највисокиот орден на Германија

Ана Ололовска

ЦДЦ: Во теретаните и фитнес центрите да се носат маски и при вежбање

Ана Ололовска

Во Србија се заоструваат епидемиолошките мерки, угостителите и трговските центри ќе работат до 14 часот

Ана Ололовска

Во Грција потврдена мутација од Уганда на коронавирусот

Ана Ололовска