Поранешниот австриски вицеканцелар осуден на затворска казна за корупција

Од:

Поранешниот австриски вицеканцелар Хајнц-Кристијан Штрахе денеска во Виена е осуден на 15 месеци условна казна затвор за корупција.

Штрахе е обвинет дека го фаворизирал сопственикот на приватна виенска клиника во 2017 година поради што е направена и измена на законот за здравствени услуги во приватниот сектор.

Во замена за тоа, на десно-популистичката Слободарска партија на Австрија (ФПО), тогаш предводена од Штрахе, приватниот претприемач Валтер Грабмулер донирал вкупно 12.000 евра.

Грабмулер е осуден на 12 месеци затвор за давање мито, исто така со условна казна.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Пратеничка се онесвести на говорница за време на вонредната седница поради ситуацијата со Курц

А1он

Истражувачката на јавното мнение Забине Бајншаб е првата уапсена во аферата Курц

Ана Ололовска

Истрагата против Курц ја намали популарноста на ОВП

Ана Ололовска

Шаленберг положи заклетва како канцелар на Австрија

Ана Ололовска

Шаленберг се сретна со претседателот на Австрија, утре ќе положи заклетва

ВИДЕО: Себастијан Курц поднесе оставка

Катерина Павлова-Николовска