Поранешен аргентински диктатор осуден на 50 години затвор за крадење бебиња

Од:

Поранешниот аргентински диктатор Хорхе Рафаел Видела осуден е на 50 годишна затворска казна. 86-годишниот диктатор учествувал во киднапирање на бебиња од левичарски активисти во периодот од 1976 до 1983 година.

Освен Видела, осуден е и последниот аргентински диктатор, 84 годишниот Рејналдо Бињон, кој доби 15 годишна затворска казна.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Продавале дрога на деца пред училишта, во шарени кутивчиња за да ги залажат – Уапсени 230 дилери во Албанија

Анита Петровска Рајковиќ

Во Витаминка одбележан почетокот на школската година и 45 години од создавањето на Стоби флипс

А1он

Силен земјотрес ја погоди Аргентина

Силен земјотрес ја погоди Аргентина

Крвнички е убиен милионер, неговото тело е искасапено на делови

Горан Наумовски

Деца од Битола на средба со Радев без дозвола од родителите: Злоупотреба за политички цели, тврдат од Меѓаши

Орце Костов