Поради рестриктивните мерки намален бројот на баратели на азил во Европа

Од:

Рестриктивните мерки воведени како резултат на епидемијата го намалија бројот на баратели на азил во Европа, но пандемијата може да предизвика повеќе пристигнувања во иднина ако се влоши ситуацијата на Блискиот исток и Северна Африка, објави Агенцијата за азил на Европската унија (ЕАСО).

Со суспендирање на глобалното патување, како што објави ЕАСО, во март, европскиот блок регистрира околу половина помалку баратели на азил во однос на февруари.

Агенцијата за границите на европскиот блок исто така соопшти дека нелегалните премини кон Европа се преполовиле од февруари до март.

Сепак, ЕАСО нагласува дека ширењето на коронавирусот на Блискиот исток и Северна Африка може да предизвика недостаток на храна, дестабилизирање на безбедноста и зајакнување на екстремистичките групи како ИД.

Би можело да ве интересира

Истражување: Во Франција најпогодени од Ковид-19 се најбогатите луѓе

Ана Ололовска

Дашо: Во Албанија има многу повеќе смртни случаи од официјалните бројки

Ана Ололовска

Вучиќ: Сите се заинтересирани за кинеските вакцини, но Србија не може да ги извезува

Ана Ололовска

Габровски: Речиси 90 отсто од новозаразените во Бугарија се со британската мутација на коронавирусот

Ана Ололовска

Голема викенд акција за вакцинирање во Франција

Ана Ололовска

Во САД вакцинирани повеќе од 28 милиони лица

Ана Ололовска