Поплавите предизвикаа хаос во Романија, има загинати

Од:

Поројните дождови во изминатите 24 часа предизвикаа поплави на 36 локации во 15 романски области. Според последните информации, две лица загинале.

Службата за вонредни ситуации (ИГСУ) денеска соопшти дека противпожарски и спасувачки служби се обидуваат да евакуираат десетици туристи кои се блокирани од надојдената вода.

Погодените области од невремето се Алба, Аргеш, Ботосани, Брашов, Клуж, Караш-Северин-Ковасна, Дамбовита, Хунедоара, Неамт, Олт, Прахова, Сибиу, Тулчеа и Темис, објави Аџерпрес.

– Ја испумпавме водата од 19 куќи, 56 дворови и 70 подруми. Нашите колеги отстранија и 13 дрвја кои паднаа на патиштата и оштетија три автомобили, наведува ИГСУ.

Според истиот извор, 20 лица сместени во хостели во Аргеш се изолирани поради поплавите.

– Во кампот Заноага во областа Дамбовита, поради поплавите во текот на ноќта, 25 лица беа блокирани во автомобили или приколки. Водата се повлече и на луѓето им беше дозволено да ги напуштат локациите. Пожарникарите интервенираа и во Бустени, каде се евакуирани осум лица, соопшти ИГСУ.

Би можело да ве интересира

Романија испраќа авион за гаснење пожари со голем капацитет

Предраг Петровиќ

Никој не го сака еврото како своја валута повеќе отколку Романците, покажува ново истражување

Жарко Настоски

ЕП оваа недела се очекува со нов повик за примање на Романија и на Бугарија во Шенген

Ана Ололовска

Романија започна со вакцинација на деца

Ана Ололовска

Силно невреме во Романија го блокира сообраќајот и предизвика евакуација на 30 лица

Ана Ололовска

Вакцинација во дворецот на Дракула: Медицински сестри на туристите бесплатно им нудат „Фајзер“

А1он