Помпео: Постојат многу докази дека Ковид-19 потекнува од лабораторија во Вухан

Од:

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави денеска дека постојат многу докази дека новиот коронавирус потекнува од лабораторија во кинескиот град Вухан, а не од пазар.

– Постојат бројни докази дека таму се почнало. Уште од почеток зборувавме дека вирусот потекнува од Вухан, истакна Помпео за Еј Би Си.

Меѓутоа, тој не кажа директно дали според него коронавирусот е намерно проширен.

Помпео додаде дека нема причина да се сомнева во ставот на американските разузнавачки служби дека Ковид-19 го создал човекот и дека вирусот не е генетски модифициран.

Според него, кинеската страна не дозволува пристап до важни информации и ова не е првпат светот да биде изложен на вирус поради, како што вели, „пропуст во работата на кинеските лаборатории“.

Би можело да ве интересира

Грција: Петти ден по ред повеќе од 150 новозаразени

А1он

195 нови случаи на Ковид-19 во Бугарија во изминатото деноноќие

А1он

Во Албанија 124 новозаразени, четворица починати од Ковид-19 во изминатиот ден

А1он

Карантинот предизвикал смрт на илјадници луѓе во Британија, според владин документ

А1он

Професорот Лихтман предвидува победа на Бајден на изборите во САД

Ландов

Германија воведува задолжително тестирање за коронавирус за патниците кои се враќаат од ризични земји

Ландов