Песков: Не е одреден датум за гласање за измени на Уставот

Од:

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека не е одреден нов датум за гласање за измени на Уставот на Русија.

– Засега нема нов датум, рече Песков за ТАСС, во врска со некои објави дека гласањето може да се одржи кон крајот на мај или почетокот на јуни.

Референдумот првично беше закажан за 22 април, но се одложи поради епидемијата на коронавирусот.

Би можело да ве интересира

По девет седмици, се олеснуваат заштитните мерки во Москва

А1он

Песков: Русија не е вмешена во немирите во САД

Ана Ололовска

Бројот на заразени со коронавирусот во Русија надмина 400.000

Ана Ололовска

Трагите на Русија во информативниот простор на Западниот Балкан

Ана Ололовска

Русија: Јутјуб ги блокира руските медиуми, а САД го создаваат светот на Орвел

Ана Ололовска

Во неколку руски области прогласена вонредна поради шумски пожари

Ана Ололовска