Пентагон: Русија го изврши нападот во Краматорск со балистичка ракета

Од:

Русија ја погоди железничка станица во Краматорск со балистичка ракета, изјави портпаролот на Пентагон, Џон Кирби.

dobivaj vesti na viber

Нападот беше извршен вчера наутро во градот во Доњецката област, додека илјадници луѓе чекале да бидат евакуирани поради очекуваната воена акција во регионот. Во нападот загинаа најмалку 50 луѓе, меѓу кои пет деца.

– Сметаме дека се неуверливи тврдењата на Русија дека нема никаква врска со нападот. САД веруваат дека руските сили употребиле балистичка ракета со краток дострел за да нападнат, нагласи Кирби.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Лукашенко го обвини Киев дека провоцира судир, пресретнати ракети истрелани кон Белорусија

Ана Ололовска

Подољак: Русија ја смени воената тактика за да ја принуди Украина да се согласи на територијални отстапки

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Рекордно освојување на Русите: „Лисичанск е наш“

Ана Ололовска

Проруски суд во Доњецк обвини за „платенички активности“ уште двајца Британци, заробени во април во Украина

Ана Ололовска

Фон дер Лајен: ЕУ подготвува итен план за опстанок без руски гас

Ана Ололовска

Извозот на жито од Украина расте и покрај руската инвазија

Ана Ололовска