Пенс ќе се вакцинира в петок, Бајден – идната недела

Од:

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден следната недела најверојатно ќе ја прими вакцината против новиот коронавирус, соопшти преодниот тим на Бајден.

Актуелниот потпретседател Мајк Пенс ќе биде вакциниран пред Бајден, откако Белата куќа објави дека в петок ќе ја прими првата доза на вакцината на јавно место.

Неколку дена претходно, поранешните американски претседатели Барак Обама, Бил Клинтон и Џорџ В. Буш изјавија дека и ќе бидат вакцинирани.

Би можело да ве интересира

Путин и Бајден во вторник на видео-состанок за Украина

СЗО: Омикрон е регистриран во 38 земји, засега нема смртни случаи

А1он

Кремљ: Договорен е прелиминарниот датум за видео-конференција Путин-Бајден

А1он

Главната научничка на СЗО вели дека нема потреба од паника поради појавата на омикрон

А1он

СЗО: Омикрон може да ја влоши ситуацијата во Европа

А1он

Портпаролот на СЗО ги пофали компаниите што подготвуваат нова вакцина

А1он