(ВИДЕО) Нов гаф на Бајден: И се заблагодари на „Чехословачка“

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден во понеделник и се заблагодари на „Чехословачка“ за поддршката што и ја дава на Украина во борбата против Русија. Бајден (81) направи гаф за време на разговор со чешкиот премиер Петр Фијал во Овалната соба.

– Чешка – Бајден веднаш се поправи, но направи уште еден гаф бидејќи земјата од 2016 година се нарекува само „Чешка“ и Прага инсистира на тоа име.

Мирното одвојување на Чешка и Словачка стави крај на 75-годишното постоење на чехословачката држава. Чехословачка беше под нацистичка окупација шест години за време на Втората светска војна и под комунистичка власт повеќе од четири децении како сателит на СССР.

Новиот гаф доаѓа кога анкетите редовно покажуваат широка двопартиска загриженост кај гласачите за менталната подготвеност на Бајден за втор четиригодишен мандат.

Анкетата објавена минатиот месец од Њујорк Тајмс покажа дека 73 отсто од регистрираните гласачи веруваат дека Бајден е премногу стар за да биде претседател, додека само 42 отсто го кажале истото за поранешниот претседател Доналд Трамп (77), кој бара реванш против Бајден. во ноември.

Бајден е веќе најстариот американски претседател досега и би имал 86 години доколку го заврши целиот втор мандат.

Би можело да ве интересира

Трамп бара Бајден да помине тест за дрога пред нивниот ТВ-дуел

Бајден го осуди атентатот врз словачкиот премиер Роберт Фицо

Бајден го покани Трамп на ТВ-дуел: Разубави ми го денот пријателе, слушам дека си слободен во среда

Пекинг силно се спротивставува на зголемувањето на царините за кинеските стоки во САД

Бајден: САД ќе престанат да му доставуваат оружје на Израел

Бајден ја прекина испораката на оружје за Израел