Бајден: Канибалите го изедоа вујко ми

Од:

Претседателот на Соединетите Американски Држави (САД) Џозеф Бајден ја покрена можноста неговиот вујко, кој учествувал во кампањата на Пацификот за време на Втората светска војна, да станал жртва на канибали, откако неговиот авион бил соборен над Нова Гвинеја.

Бајден ги даде коментарите по посетата на воениот споменик на исчезнатите во акцијата во неговиот роден град Скрентон, Пенсилванија, ставајќи ја раката на врежаното име на Амброуз Финеган, чиј авион беше соборен и чие тело никогаш не беше пронајдено, пренесува Ројтерс.

– Тој леташе со едномоторни авиони и правеше извидувачки летови над Нова Гвинеја. Волонтираше затоа што некој не можеше да успее. Тој беше соборен во област каде што во тоа време имаше многу канибали во Нова Гвинеја, изјави Бајден за новинарите.

Тој додаде дека телото на Финеган никогаш не било пронајдено.

„Но, американските власти се вратија и пронајдоа некои делови од авионот и слични работи“, рече Бајден.

Тој веќе ја раскажа приказната за човекот што го нарече „вујко Боси“ на посебен настан како одговор на наводниот коментар на републиканскиот претседателски кандидат Доналд Трамп дека „наивните и губитниците“ умираат во борба.

Трамп негираше дека кажал такво нешто.

Последните забелешки за вујкото дојдоа на крајот од носталгичната дводневна посета на клучната држава Пенсилванија, важна за реизборот на претседателот, а посетата вклучуваше 90-минутен престој во неговиот дом од детството во Скрентон.

Би можело да ве интересира

Трамп бара Бајден да помине тест за дрога пред нивниот ТВ-дуел

Бајден го осуди атентатот врз словачкиот премиер Роберт Фицо

Бајден го покани Трамп на ТВ-дуел: Разубави ми го денот пријателе, слушам дека си слободен во среда

Пекинг силно се спротивставува на зголемувањето на царините за кинеските стоки во САД

Бајден: САД ќе престанат да му доставуваат оружје на Израел

Бајден ја прекина испораката на оружје за Израел