Патничка одбила да носи маска по полетувањето, па авионот се вратил на аеродромот за полицијата да ја уапси

Од:

Авион на Американ ерлајнс кој летал за Лондон се вратил во Мајами откако патничка одбила да го исполни барањето да носи маска, соопштија од авиокомпанијата.

dobivaj vesti na viber

Авиокомпанијата повикала полиција во Мајами, а синоќа полицајците без инциденти ја извеле жената од авионот на меѓународниот аеродром во Мајами.

Портпаролот на полицискиот оддел во Мајами-Дејд изјави дека персоналот на Американ ерлајнс административно се справува со патничката.

Жената е ставена на интерната американска листа, на која има лица на кои им е забрането да летаат до крајот на истрагата, изјави портпаролот на авиокомпанијата.

Од авиокомпанијата објавија дека во авионот имало 129 патници и 14 членови на екипажот.

Би можело да ве интересира

Јапонија ги отвара границите, но само за „пробни“ туристички тури

Ана Ололовска

Во САД од Ковид-19 починале еден милион луѓе

А1он

Епидемијата на коронавирусот во Шангај под контрола

А1он

Задолжително носење заштитна маска на летовите од и кон Германија

Ана Ололовска

Ким ѝ нареди на војската да ја стабилизира дистрибуцијата на лекови за Ковид-19 во Пјонгјанг

Ана Ололовска

Градските власти во Шангај презентираа распоред на активности за постепено враќање на животот во нормала

Ана Ололовска