(ВИДЕО) Паника во Минхен: Маж пукаше во трговски центар, има мртви

Од:

Најмалку 15 луѓе го изгубија животот кога непознат напаѓач отворил оган во трговскиот центар Олимпија, во Минхен, пренесеува британскиот Гардијан.

Официјалните лице од полицијата во Минхен не даваат повеќе инфорамции освен дека имало пукање во трговскиот центар.

Еден е убиен, е неколкумина се ранети, пише АФП повикувајќи се на извор од полицијата. Зидојче цајтунг претходно јави дека има неколку мртви.

Германскиот весник “Минхен абенцајтунг“ јави дека има 15 мртви, додека телевизијата НТВ наведува дека има 10 убиени.

Деталите за инцидентот се уште не се познати, но медиумите пренесуваат дека полциската акција е во тек и дека целата област околу трговскиот центар е блокирана.

Вооружен маж трчаше низ трговскиот центар и пукаше на луѓето, наведува “Билд“. После тоа избегал во правец на подземната железница.

Би можело да ве интересира

Замрзнат дожд падна во Минхен, замрзнати писти на аеродромот, сите летови одложени

(ВИДЕО) Хаос во Минхен: 30.000 куфери расфрлани низ аеродромот

А1он

Климатски активисти ги блокираа аеродромите во Минхен и во Берлин

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Гостите на Октоберфест во Минхен скокаа од радост кога ја слушнаа „Каљинка“

Горан Наумовски

Германија и Израел денеска ќе одбележат половина век од нападот на ЛОИ во Минхен

А1он

Германската Влада ќе им плати отштета на семејствата на жртвите од масакрот во Минхен 1972