Палестинци запалија гуми во Газа: Со протести бараат компензација поради војната во 2014 година

Од:

Демонстрантите денеска запалија гуми во Газа, пред канцелариите на Агенцијата за бегалци на Обединетите Нации за Палестинците барајќи компензација за уништените домови за време на војната со Израел во 2014 година.

dobivaj vesti na viber

Демонстранти ја гаѓаа со јајца зградата на Aгенцијата на ОН за помош и работа за палестинските бегалци на Блискиот Исток.

Над 18.000 домови беа целосно уништени или многу оштетени за време на војната меѓу Израел и палестинските милитанти во летото 2014 година.

Минатиот месец, генералниот комесар на агенцијата на ОН за помош и работа за палестинските бегалци на Блискиот Исток, Филипе Лазарини предупреди на егзистенцијална финансиска криза за организацијата.

САД престанаа да ја поддржуваат Aгенцијата за помош во 2018 година, под администрацијата на поранешниот претседател Доналд Трамп.

Сегашниот американски претседател Џо Бајден неодамна вети финансиска помош за Агенцијата во висина од 200 милиони долари. Европската Унија планира да ја поддржи со дополнителни 260,63 милиони долари.

Над два милиона луѓе живеат во несигурни услови во Појасот Газа, каде Хамас ја презеде власта во 2007 година. Групата се смета за терористичка организација во САД, ЕУ и Израел.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Израел ќе го депортира палестинскиот адвокат Хамури во Франција

Ана Ололовска

Од шест часот наутро блокада на „Илинденска“ – Приватните превозници ќе паркираат 200 автобуси пред Градското Собрание

Орце Костов

Еден Палестинец е убиен за време на израелска воена операција на Западниот Брег

Ана Ололовска

Израелски војници убија четворица Палестинци

А1он

Протест на приватните автопревозници, Скопје во сообраќаен хаос

Горан Наумовски

Папата испрати порака до Израел и Палестина: Насилството убива, барајте дијалог

Ана Ололовска