Пахор: Турција е важна земја за Словенија

Од:

Словенечкиот претседател Борут Пахор денеска во Анкара изјави дека Турциија е важна земја за Словенија, а тоа го покажува и потпишаниот Документ за стратешко партнерство пред 11 години.

dobivaj vesti na viber

– Словенија нема потпишано многу од овие договори. Ова укажува на важноста што Словенија и ја придава на Турција, истакна Пахор на турско-словенечката тркалезна маса на која присуствуваа и министерот за економија, развој и технологија Матјаз Хан и бизнисмени од двете земји.

Пахор наведе дека обемот на трговска размена помеѓу двете земји надмина една милијарда евра.

– Во Словенија има голем потенцијал за странски инвеститори. Турските компании водат два големи инфраструктурни проекти во Словенија. Еден од нив е тунелот Копар. Овој проект е особено важен во однос на поврзувањето на северниот дел на Јадранот со Европа, посочи Пахор.

Тој во рамки на денешната посета на Турција ќе се сретне и со претседателот Реџеп Тајип Ердоган.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Пахор во Анкара: Ризикот се уште постои на Западен Балкан и во Босна и Херцеговина

Пахор со средба со Голоб ги почна консултациите за составот на новата словенечка влада

(ВИДЕО) Пахор: Северна Македонија направи и повеќе од сè, а не доби ништо

А1он

Заев на средба со словенечкиот претседател Пахор: Словенија и цела Европа поддржуваат почеток на преговорите за Македонија

А1он

Пахор: Она што се случи со Северна Македонија го обесхрабри Западниот Балкан

Жарко Настоски

Пахор е за кофинансирање и зачувување на словенечката новинска агенција СТА

Жарко Настоски