Ова се симптомите на новиот вирус „Кракен“, СЗО верува дека е најзаразен вид на Ковид

Од:

Светската здравствена организација неодамна ја откри загриженоста за сè побрзото ширење на „Кракен“, подваријанта на микронскиот сој на корона вирусот (XBB.1.5.) што ја зафаќа Америка.

СЗО верува дека ова е најзаразната подваријанта на ковидот досега откриена. Сепак, првичните информации укажуваат дека предизвикува блага клиничка слика, како и омикрон.

А еве ги сите симптоми на сојот „Кракен“ на корона вирусот:

кивавица
слабост
главоболка
зголемен секрет
болки во коските
замор

Раните симптоми се речиси идентични со омикрон. Значи, состојбата во првите денови е слична како кога ќе фатиме грип или кога ќе настинеме. Сепак, во наредните денови ситуацијата почнува брзо да се комплицира и на скоро сите заразени лица на крајот им е потребна хоспитализација.

Би можело да ве интересира

Десетина пациенти со грип на Инфективна, една пациентка со потешка состојба на Пулмологија

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Марковски: Ми пречи што покажуваме непријателство кон Русија

Маските се враќаат – комисијата за заразни болести бара да сe задолжителни во здравствени установи

А1он

Научниците алармираат поради новата варијанта на Ковид-19

Горан Наумовски

Бесими: Средствата од данокот за солидарност ќе се користат за справување со ковид-кризата

Орце Костов

СЗО: Подгответе се за болест посмртоносна од Ковид-19