kraken

Регион

Кракен, новиот вид на корона, пристигна во Хрватска

А1он
Нов вид на коронавирус кракен се појави во Хрватска, јавува ХРТ. Директорот на ХЗЈЗ, Крунослав Чапак, минатиот четврток изјави дека кракен варијантата на коронавирусот веројатно
Регион

Во Грција потврдени првите случаи на новиот сој „Кракен“

А1он
Во Грција се потврдени шест случаи на новиот сој на коронавирусот ХББ.1.5, познат под името „Кракен“. Според Националната организација за јавно здравје на Грција, сите
Свет

Ова се симптомите на новиот вирус „Кракен“, СЗО верува дека е најзаразен вид на Ковид

А1он
Светската здравствена организација неодамна ја откри загриженоста за сè побрзото ширење на „Кракен“, подваријанта на микронскиот сој на корона вирусот (XBB.1.5.) што ја зафаќа Америка.