Орбан му понудил на Путин мировните преговори да се одржат во Будимпешта

Од:

Унгарските власти понудија во Будимпешта да се одржат мировни преговори со учество на Русија со цел решавање на ситуацијата.

dobivaj vesti na viber

Ова го изјави унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто во интервју за весникот Ел Паис.

– Порано имавме прагматични односи. Од почетокот на војната премиерот Орбан разговараше со Путин, рече Сијарто за односите со Русија.

– Премиерот понуди Будимпешта да биде домаќин на мировните преговори, додаде шефот на унгарската дипломатија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Кадиров: Ова е моќна Русија, соработувајте со неа

Украина не сака мировни преговори: Тоа би значело дека Русија победила

Москва: САД се повеќе се директна страна во конфликтот

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Зеленски: Европската унија не смее да биде супермаркет за богатите Руси

Катерина Павлова-Николовска

Зеленски: Разговарав со Папата

Ана Ололовска

Украинската армија тврди дека од почетокот на војната убиени се над 43.000 руски војници

Ана Ололовска