ОН го поздрави договорот меѓу Израел и ОАЕ, Иран го оквалификува како срамен

Од:

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска го поздрави договорот за нормализирање на односите меѓу Израел и Обединетите Арапски Емирати, додека Иран го оквалификува како „срамен“.

Гутереш поздравува „секоја иницијатива што може да придонесе за унапредување на мирот и безбедноста на Блискиот исток“, изјави портпаролот на ООН откако Израел и Обединетите Арапски Емирати објавија дека постигнале договор.

Историскиот договор ќе овозможи целосна нормализација на дипломатските односи меѓу двете земји, а тој беше постигнат со посредство на Соединетите американски држави и претседателот Доналд Трамп.

Иранската новинска агенција Тасним, блиска до Револуционерната гарда, оцени дека договорот меѓу Израел и ОАЕ за нормализација на односите е „срамен“:

Иранските верски водачи сè уште не се изјаснија за договорот.

Палестинското исламистичко движење Хамас, кое управува со Појасот Газа, оцени дека нормализацијата на односите меѓу Израел и Обединетите Арапски Емирати „не помага на палестинската борба“ и дека тоа е „бланко чек“ за продолжување на израелската „окупација“.

– Го отфрламе и осудуваме договорот. Тој не помага на палестинската борба и ние го сметаме за продолжение на негирањето на правата на палестинскиот народ, рече портпаролот на Хамас, Хазем Касим.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Објавена вознемирувачка снимка: Израелски војници пукаат во Палестинец со посебни потреби

Десетици израелски тенкови, оклопни возила и булдожери го нападнаа југот на Појасот Газа

Иран: Ако Израел не се смири, војната ќе се прошири во регионот

IHR: Иран го користи конфликтот во Газа како покритие за егзекуција на 127 лица

ВИДЕО: Ова е војна против децата обвини портпаролот на УНИЦЕФ од болница во Газа

Израел го протера шпанскиот амбасадор