ОН: Авганистанската војска го гранатираше пазарот во Хелманд „по грешка“

Од:

Мисијата на ОН во Авганистан соопшти дека резултатите од истрагата покажуваат дека војската на таа земја „по грешка“ испукала проектили на прометниот пазар во јужната провинција Хелманд, при што загинаа 23 лица.

Според соопштението на гувернерот на провинцијата Хелманд, несреќата се случила откако експлодирала бомба и гранати биле испукани на пазарот, при што животот го загубија 23 лица, меѓу кои и деца.

Нападот се случи во понеделникот, а Талибанците и авганистанската армија ја префрлаат одговорноста едни на други.

Мисијата на ОН во Авганистан објави на Твитер дека „неколку веродостојни извори“ потврдиле дека авганистанската војска испукала проектили насочени кон талибански цели, како одговор на огнот што тие го отвориле, но по грешка, погодиле цивили.

Во твитот не се споменува автомобил-бомба ниту се соопштува како се донеле овие заклучоци, но е објавено дека нападот се случил за време на конфликт меѓу Талибанците и авганистанската армија.

Би можело да ве интересира

Племенското собрание во Авганистан одобри ослободување на 400 талибанци од затвор

А1он

Светски лидери денеска одлучуваат за помош за Либан

А1он

Еспер: САД со план да останат со „помалку од 5.000“ војници во Авганистан

А1он

Најмалку 11 лица загинаа при нападот во Џалалабад

Ана Ололовска

Во Авганистан убиени 15, повредени 80 цивили

Ана Ололовска

Најмалку 17 убиени при експлозија на автомобил-бомба во Авганистан

Ана Ололовска